5 sierpnia 2022

Ciekawe Biznesy w Polsce

O czym warto wiedzieć?

system-LOTO

Czym jest system loto i co ma wspólnego z ochroną pracowników?

Bezpieczeństwo w pracy jest rzeczą, o którą musi zadbać właściciel zakładu. Każdy pracownik przychodzący do pracy musi mieć pewność, że jego życiu i zdrowiu nie zagraża żadne niebezpieczeństwo. Idealnym narzędziem do zwiększenia bezpieczeństwa pracowników jest system LOTO.

LOTO jest systemem różnego rodzaju zabezpieczeń, oznaczeń oraz zamknięć zwiększających bezpieczeństwo pracowników. Szczególne zastosowanie ma w przypadku działań pracowników od utrzymania ruchu. System ten ma na celu wyeliminować zagrożenia, które wynikają z błędu człowieka. Do błędów ludzkich może dojść w przypadku konserwacji lub napraw różnego rodzaju sprzętów. Przedwczesne uruchomienie naprawianej maszyny lub urządzenia może spowodować zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pracownika. Zagrożenia na stanowisku pracy są ściśle związane z energią mechaniczną, elektryczną, jak również szkodliwymi substancjami chemicznymi występującymi na stanowisku pracy.

Dzięki systemowi LOTO chronione jest zarówno urządzenie, jak i zdrowie pracownika, który wykonuje przy nim prace. Cała rola systemu opiera się na odcięciu zasilania w momencie, w którym niekontrolowane wznowienie pracy urządzenia może spowodować zagrożenie dla życia lub zdrowia.

W dzisiejszych czasach system LOTO zyskuje coraz to większą popularność w zakładach produkcyjnych, które zobligowane są wprowadzać systemy bezpieczeństwa, aby chronić zdrowie i życie swoich pracowników. System ten jest optymalnym rozwiązaniem, które zwiększa bezpieczeństwo pracy, a także chroni maszyny w trakcie prac naprawczych. Badania analizujące różnego rodzaju wypadki wykazują, że większość z nich spowodowana jest nieodpowiednim oznaczeniem bądź zabezpieczeniem niesprawnych urządzeń. Dzięki systemowi LOTO możliwe jest zwiększenie środków bezpieczeństwa w miejscach szczególnie narażonych na potencjalne wypadki.

System posiada specjalne zabezpieczenia dla różnego rodzaju elektrycznych wyłączników, które chronią pracownika przed przypadkowym wznowieniem pracy maszyny. Ponadto, blokuje on niemal każdy rodzaj energii doprowadzanej do maszyny. Ma to szczególne znaczenie w przypadku układów hydraulicznych oraz pneumatycznych. System umożliwia także blokowanie różnego rodzaju substancji chemicznych, które mogą dostać się do maszyny.

LOTO jest więc systemem zwiększającym ochronę pracowników w zakładzie pracy. Dzięki różnego rodzaju blokadom jest on w stanie zapobiec wielu wypadkom spowodowanych w głównej mierze błędem ludzkim. Każdy właściciel jest zobowiązany zapewnić w swojej firmie pełne bezpieczeństwo zdrowia pracowników. Zastosowanie tegoż systemu w znacznym stopniu może w tym pomóc.