5 sierpnia 2022

Ciekawe Biznesy w Polsce

O czym warto wiedzieć?

Transport ponadnormatywny – jak bezpiecznie przetransportować duże ładunki?

Transport ponadnormatywny często nosi nazwę transportu ponadgabarytowego. Jest to zaawansowana logistycznie czynność, która musi być wykonywana przez specjalistów. Transport ponadnormatywny dotyczy przewożenia bardzo wielkich elementów. Są to najczęściej konstrukcje przemysłowe, części samolotowe czy turbiny wiatrowe. Aby móc się poruszać z elementami o tak sporych rozmiarach oraz znaczącej wadze po drogach, należy uzyskać specjalne zezwolenia oraz zaplanować trasę tak, by transport nie stanowił zagrożenia dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Do czego służy transport ponadnormatywny?

Jak sama nazwa wskazuje, transport ponadnormatywny, inaczej zwany ponadgabarytowym, służy do przewożenia elementów o sporych rozmiarach. Jakie jednak elementy można nazwać wpisującymi się do tej grupy? Są to z pewnością elementy, których rozmiar przekracza normy. To przedmioty, które nie tylko posiadają bardzo duże rozmiary, lecz ich waga również jest wysoka. O jakie przedmioty dokładnie może chodzić? To różnego rodzaju ogromne zbiorniki na substancje, maszyny wykorzystywane w zakładach produkcyjnych, maszyny przemysłowe czy części konstrukcyjne samolotów itp.

Transport ponadnormatywny i obowiązujące przepisy prawne

W prawie o ruchu drogowym są zaznaczone przepisy poruszania się pojazdem nienormatywnym. To aż siedem zezwoleń, które należy dostosować do konkretnego zapotrzebowania. Bez nich nie można poruszać się po drogach krajowych (lub międzynarodowych) pojazdami, które transportują elementy przekraczające normy.

Każde zezwolenie ma inną kategorię, która dopuszcza do transportu różne elementy. Przy czym zezwolenia pierwszej i drugiej kategorii dotyczą transportowania elementów, które można podzielić. Pozostałe kategorie skupiają się na wszystkich tych elementach, których podział na kilka części jest niemożliwy.

Wszystkie zezwolenia obejmują takie informacje, jak okres ważności oraz trasę, która jest wyznaczona do transportowania elementów ponadgabarytowych. Oprócz tego jest to szereg informacji, które skupiają się na pojeździe wykorzystywanym do transportu tych elementów oraz sposobie pilotowania całego przejazdu.

Transport ponadnormatywny powinien być zaplanowaną dokładnie czynnością. Dzięki temu może być bezpieczny dla wszystkich pozostałych uczestników ruchu drogowego oraz dla wszystkich, którzy się tym transportem zajmują. Nie wolno zapominać o obowiązujących przepisach prawnych, które są niezbędne, jeśli przewóz ma być wykonany sprawnie i bez żadnych ewentualnych problemów.